Get the up-to-date unit rate worksheet 2025 now

Get Form
unit rate worksheet Preview on Page 1

Here's how it works

01. Edit your unit rate worksheet online
Type text, add images, blackout confidential details, add comments, highlights and more.
02. Sign it in a few clicks
Draw your signature, type it, upload its image, or use your mobile device as a signature pad.
03. Share your form with others
Send rates and unit rates worksheet pdf via email, link, or fax. You can also download it, export it or print it out.

The easiest way to edit Unit rate worksheet in PDF format online

Form edit decoration
9.5
Ease of Setup
DocHub User Ratings on G2
9.0
Ease of Use
DocHub User Ratings on G2

Working on paperwork with our extensive and user-friendly PDF editor is straightforward. Make the steps below to fill out Unit rate worksheet online easily and quickly:

  1. Log in to your account. Sign up with your email and password or register a free account to test the service prior to choosing the subscription.
  2. Import a form. Drag and drop the file from your device or import it from other services, like Google Drive, OneDrive, Dropbox, or an external link.
  3. Edit Unit rate worksheet. Effortlessly add and underline text, insert pictures, checkmarks, and symbols, drop new fillable fields, and rearrange or delete pages from your document.
  4. Get the Unit rate worksheet completed. Download your modified document, export it to the cloud, print it from the editor, or share it with others via a Shareable link or as an email attachment.

Benefit from DocHub, the most straightforward editor to rapidly handle your documentation online!

be ready to get more

Complete this form in 5 minutes or less

Get form

Got questions?

We have answers to the most popular questions from our customers. If you can't find an answer to your question, please contact us.
Contact us
Unit rate = Total cost / Number of cans. Unit rate = $4.80 / 6. Unit rate = $0.80.
To calculate the unit rate, divide the numerator by the denominator. The resulting decimal number is the unit rate. The unit price is a type of ratio where the numerator is the price and the denominator is the quantity of a good or product. It allows us to compare the different quantities of a product.
The unit rate of $9.60 for 4 pounds is $2.40 per pound. This is calculated by dividing the total cost by the number of pounds. The formula used is Unit rate = Cost / Pounds.
The basic concept of unit rate worksheets is that as the quantity of units produced doubles, the cost of producing a unit is decreased by a constant percentage.
For $4.25 per 64 fluid ounces, if we divide 4.25 by 64, we get approximately 0.0664 dollars per fluid ounce. For 297 miles on 11 gallons of gas, if we divide 297 by 11, we get approximately 27 miles per gallon.
be ready to get more

Complete this form in 5 minutes or less

Get form

People also ask

A unit rate means a rate for one of something. We write this as a ratio with a denominator of one. For example, if you ran 70 yards in 10 seconds, you ran on average 7 yards in 1 second. Both of the ratios, 70 yards in 10 seconds and 7 yards in 1 second, are rates, but the 7 yards in 1 second is a unit rate.
The unit rate for the cost of one can is $0.80 based on a total of $4.80 for 6 cans. To find this, we divide the total cost by the number of cans. This calculation shows that each can costs $0.80.

unit rate problems